Zdrowie nie tylko fizyczne

Kiedyś uważano, że do psychologa chodzą osoby, które są „świrami”, jednak te czasy już minęły – powszechnym stało się korzystanie z ich usług, gdy dostrzega się, że ze zdrowiem psychicznym nie jest tak dobrze, jak być powinno. Jak wygląda taka sesja i czy psycholog jest w stanie rozwiązać problemy? Część z nich tak, ale musi to być praca obu z stronę.

Ważna psychika

Pomoc psychologa, jak się kiedyś uważało, nie jest przeznaczona dla czubków – w przypadku chorób psychicznych większą specjalistyczna pomoc oferują psychiatrzy – ale dla każdej osoby, która czuje, że nie radzi sobie ze swoimi myślami, bo są one zbyt mroczne czy przygnębiające. Bo nie tylko zdrowie fizyczne, ale również zdrowie psychiczne są ważne, by człowiek mógł szczęśliwie żyć.

Choć wciąż można spotkać się z wyśmianiem, że chce się skorzystać z takiej możliwości pomocy, to każdego roku więcej osób dostrzega, że jedynie z pomocą psychologa jest w stanie dojść ze sobą do ładu. Może się wydawać, że nie ma powodów ku takiej wizycie, można się jednak pomylić. Do psychologa warto zwrócić się w chwili, gdy człowiek nie radzi sobie z emocjami, które odczuwa. Konsultacja psychologiczna może być potrzebna, kiedy przeżywa się żałobę po czyjeś śmierci, rozpad związku czy też zdradę ukochanej osoby. Może być też potrzebna ze względu na borykanie się z traumą z dzieciństwa, które rzutuje na teraźniejszość i podejmowane aktualnie działania.

Nie ma uniwersalnego wyznacznika tego, kiedy psycholog jest potrzebny, jednak warto mieć na uwadze, że jest on osobą, z którą można bez krępacji porozmawiać o kłopotach w pracy czy w rodzinie, a nawet o kryzysie, jaki się człowiekowi zdarza i przez który przechodzi.

Jak szukać wsparcia?

Ludzie nie są przyzwyczajeni do rozmów o swoich uczuciach, a na tym polega sesja z psychologiem. Nim jednak do tego dojdzie, najpierw trzeba wybrać specjalistę. W jaki sposób to zrobić?

Bardzo często, chcąc się na coś zdecydować, zasięgamy rady członków rodziny lub znajomych, którzy mieli już do czynienia z zagadnieniem, które nas interesuje. Jednak nie jest to najlepszy sposób, kiedy decyzja dotyczy wizyty u psychologa. Dlaczego? Bo dany terapeuta mógł nie pomóc koledze podczas sesji, przez co kolega jest uprzedzony i tego psychologa nie poleci, gdy ten może okazać się być odpowiednim. Bazowanie na indywidualnych doświadczeniach innych ludzi nie jest w tym przypadku miarodajne. Lepiej zapoznać się z opiniami, jakie pacjenci pozostawiają na stronach poradni psychologicznych. Choć to także nie powinno wpłynąć na decyzję.

Rozglądając się za psychologiem, należy zwrócić uwagę, czy dany psycholog posiada odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Poza tym należy dowiedzieć się, czy podczas terapii jedynie pacjent mówi o swoich problemach i uczuciach, czy ma to raczej formę dialogu – w pierwszym przypadku należy dobie odpuścić, bo może uda się zrzucić z siebie bagaż emocjonalny, ale na dłuższą metę nie zobaczy się poprawy. Psycholog powinien również, poza zadawaniem pytań, wyjaśniać, w jaki sposób działają procesy psychiczne, oraz udostępnić narzędzia do zarządzania nimi.

Warto zapytać psychologa, którego bierze się pod uwagę, jak wygląda u niego terapia. Powinna być ona bowiem zorganizowana – najpierw zostanie wystawiona ocena zdrowia pacjenta, a później plan leczenia. Jeżeli potencjalny terapeuta nie gwarantuje tych dwóch rzeczy w takiej kolejności, lepiej rozejrzeć się za innym.