Co to są szumy uszne?

Coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju schodzenia przez to, iż w ich organizmie niestety występuje znaczny niedobór witamin i minerałów. Najczęstsze braki w organizmie są witamin z grupy B, witaminy D3 oraz żelaza i innych minerałów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedną z takich dolegliwości w skutek niedoborów, a dokładniej omówić czym są szumy uszne.

Wszystko o szumach usznych

Szum w uszach jest to dolegliwość akustyczna, której nie wywołują żadne dźwięki pochodzące z otoczenia. Niestety ta przypadłość jest słyszalna tylko przez osoby chore, dlatego lekarzom bardzo ciężko jest dokładnie zdiagnozować i wyleczyć problem. Jest to poważny problem, gdyż jest w stanie uniemożliwić normalne, codzienne funkcjonowanie. Jakie mogą być zewnętrzne przyczyny tej przypadłości? Zaliczamy do nich między innymi:

– hałas,
– efekt uboczny zażywanych leków,
– stres,
– spożywanie alkoholu, palenie papierosów i innych używek,
– nadczynność tarczycy,
– choroby kręgosłupa,
– zatkanie ucha woskowiną lub innym ciałem obcym,
– nadciśnienie tętnicze,
– miażdżyca.

Jakie dźwięki najczęściej towarzyszą szumom w uszach? Są to między innymi piszczenie, dzwonienie czy buczenie. Jeśli to utrzymuje się bardzo długi czas, może prowadzić między innymi do pogorszenia koncentracji, depresji czy ogólnego pogorszenia samopoczucia. Dodatkowo szumy mogą pojawić się także na skutek chorób takich jak:

– nadciśnienie tętnicze,
starzenie się narządu słuchu,
– uszkodzeń nerwu ślimakowo-przedsionkowego,
– zapalenia ucha środkowego,
– guza kąta mostowo-móżdżkowego,
– urazów czaszki.

Teraz nasuwa się pytanie jak można leczyć szumy. Należy przede wszystkim zacząć od wyeliminowania stanów wywołujących tą dolegliwość. Dodatkowo lekarz zleci nam albo leczenie chirurgiczne albo przepisze specjalne leki, które zdecydowanie są w stanie poprawić ukrwienie ucha wewnętrznego. Można także stopniowo przyzwyczajać pacjenta do tych szumów, w taki sposób aby później już nie zwracał na nie uwagi. To też jest bardzo skuteczne.

Podsumowując niniejszy artykuł jeśli ktoś ma takie objawy warto, aby udał się do lekarza laryngologa i zrobił bezpłatne badanie słuchu. Wtedy będzie można w sposób poprawny zdiagnozować szumy. Można udać się albo na NFZ, ale niestety dość długo się czeka, albo prywatnie, gdzie wizyta często jest już tydzień później. Jednak za wizyty prywatne trzeba płacić. Również za badania na które nam da skierowanie. Ceny jednej wizyty zależą w dużej mierze od miasta, gdzie mieszkamy.