Kiedy potrzebna pomoc dla zdrowia fizycznego

Organizm ludzki jest niczym maszyna – wraz z długim wykorzystywaniem rośnie ryzyko, iż coś przestanie odpowiednio działać. Mogą to być coraz częściej bolące stawy czy mięśnie. W takim wypadku należy podjąć odpowiednie kroki – jak z psującym się autem udaje się do mechanika, tak czując ból, należy zdecydować się na leczenie, które pozwoli na powrót do prawidłowego funkcjonowania.

Kiedy szwankuje zdrowie

Zdrowie człowieka to zarówno to psychiczne, jak i fizyczne. Spotkać go mogą wszelkiego rodzaju choroby i urazy, z którymi musi walczyć, dlatego też brana pod uwagę jest terapia, która pozwoli wrócić do zdrowia.

W przypadku wszelkiego rodzaju urazów najlepszą pomocą jest rehabilitacja ukierunkowana na tę część ciała, która doświadcza największego bólu, pomaga też całemu organizmowi na zachowanie kondycji. Specjaliści fizjoterapii sięgają po metody, o których wiedzą, że będą skuteczne.

Jedną z form fizjoterapii jest fizykoterapia. Na czym dokładnie polega? To metoda terapii, w której wykorzystuje się w celach leczniczych fizyczne zjawiska, pod którymi to znaleźć można między innymi prąd elektryczny, światło, magnez, niską temperaturę czy ultradźwięki. Za ich pomocą oddziałuje się na miejsca, które są chorobowo zmienione. Celem tej formy jest usprawnienie mięśni po urazach, jakimi są między innymi złamania, oraz uśmierzenie bólu, jaki dokucza pacjentowi. Dzięki temu możliwe jest ponowne odczuwanie komfortu życia.

Dla kogo fizykoterapia?

Zabiegi fizykoterapii przeznaczone są dla osób zmagających się z różnego rodzaju urazami czy też schorzeniami przewlekłymi, które prawie nieustannie odczuwają ból. Tak forma fizjoterapii pozwala im na powrót do czasów „sprzed bólu”.

Rodzaje fizykoterapii

Jak opisano to powyżej, fizykoterapia wykorzystuje liczne zjawiska fizyczne w leczeniu i uśmierzaniu bólu. Wśród metod kilka cieszy się największą popularnością.

Laseroterapia

W tej terapii działa się skupioną wiązką światła na określony obszar ciała. Odpowiednio dobrany promień wnika do organizmu i dzięki pozwala uzyskać spodziewany efekt terapeutyczny.

Elektroterapia

W tej formie wykorzystuje się przepływ prądu stałego lub zmiennego, który przyjmuje rolę bodźca leczniczego. Metoda ta ma wiele odmian, są nimi między innymi galwanizacja, jonoforeza, prądy Kotza.

Ciepłolecznictwo

Leczenie ciepłem, które polega na dostarczeniu do organizmu energii cieplnej wpływającej na rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zabieg ten powoduje zwiększony przepływ krwi, co prowadzi do uśmierzenia bólu i zmniejszenia napięcia mięśniowego.

Ultradźwięki

Metoda ta wykorzystuje działanie fali ultradźwiękowej, która przez skórę dociera do głębszych obszarów organizmu. W przebiegu fali występuje wahanie ciśnień, które prowadzi do mikromasażu tkanek, a to do wytworzenia ciepła i zwiększenia utlenienia tkanek. Te są stymulowane, a fale działają na organizm przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a do tego wspomagają gojenie się ran.