Kiedy potrzebna pomoc dla stawów

Wszystkie stawy w organizmie człowieka odpowiadają za możliwość ruchu – bez nich nie dałoby się podnieść kubka, przejść jednego kroku czy unieść z podłoża. Choć nie zwraca się na nie większej uwagi, należy o nie dbać, bo także mogą zacząć boleć. Jak powinno wyglądać leczenie bólu stawów? Nie należy polegać jedynie na suplementach, leczenie bywa o wiele poważniejsze.

Powody bólu

Tak jak mięśnie bolą pop zbyt dużym wysiłku, tak i w obrębie stawów może pojawić się ból. Wynikać on może z patologii samego stawu, z otaczających go struktur, jak na przykład więzadła czy ścięgna, lub też z przyczyn niezwiązanych ze stawem. Jeżeli ból ustępuje po kilku dniach, nie jest oznaką żadnej choroby. Gdy trwa zdecydowanie dłużej, a do tego pojawiają się inne objawy, jak na przykład obrzęk, wówczas należy wziąć pod uwagę – i to całkiem poważnie – leczenie pod okiem lekarza, najlepiej specjalisty.

Bóle stawów można podzielić, najczęściej na dwie grupy: niezapalne, które wywołane są urazami, lub zapalne – co związane jest ze stanem zapalnym w tkankach stawu i okołostawowych. Najczęściej pojawia się, kiedy następuje przeciążenie, na przykład po dużym wysiłku fizycznym lub ćwiczeniach.

U osób starszych za ból stawów często odpowiada choroba zwyrodnieniowa. U osób młodszych, zwłaszcza przy towarzystwie innych objawów, może nasuwać się choroba zapalna stawów, której diagnozę należy skonsultować z lekarzem.

Jak sobie radzić

Odczuwając ból, człowiek chce się go jak najszybciej pozbyć, dlatego najczęściej sięga po tabletki przeciwbólowe. To pomaga, ale bywają przypadki, kiedy – choć wrzuca się w siebie kolejne pastylki – ból nie znika, wówczas należy oddać się odpowiedniej opiece i leczeniu.

Domowe sposoby

Jeżeli chce się jeszcze odłożyć wizytę u lekarza na później, można spróbować zwalczyć ból stawów za pomocą domowych sposobów. Wśród nich wymienić można zimne i ciepłe okłady, które przykłada się na bolące stawy. Inną metodą są kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół i minerałów – może to być dodatek siarki lub ziół o działaniu przeciwzapalnym.

Odpowiednie plastry i żele

Na rynku farmaceutycznym można znaleźć inne środki na ból stawów, wśród których najpopularniejsze są żele do wsmarowania w bolące stawy oraz plastry do naklejenia na stawy. Plastry mają zdolność rozgrzewającą, która korzystnie wpływa na bolące miejsce.

Specjalistyczne uśmierzanie bólu

Gdy przychodzi do pomocy specjalistów w walce z bólem stawów, leczenie opiera się przede wszystkim na fizjoterapii: odpowiednich zabiegach oraz ćwiczeniach. Wykonywane są one różnego rodzaju metodami, mogą to być na przykład zabiegi z zakresu hydro- lub krioterapii, naświetlanie specjalnymi lampami lub laserem.

Należy pamiętać, że jak odpowiednią dietę, domowe sposoby i korzystanie z plastrów czy żeli można dobrać sobie we własnym zakresie, tak ćwiczenia i fizjoterapię rozpocząć można dopiero po konsultacji z lekarzem, który najlepiej oceni, jaka forma zabiegów będzie najbardziej korzystna i wpływa na pozbycie się bólu stawów na dobre.