Dieta i ćwiczenia dla brzucha

Każdego dnia wiele osób decyduje się rozpocząć odchudzanie – proces pozbywania się nadmiaru kilogramów. Ważne jest także, by zmniejszona została tkanka tłuszczowa, co pozwoli uniknąć wielu chorób, takich jak na przykład miażdżyca. Jak powinno wyglądać takie odchudzanie i czy naprawdę trudno jest zrzucić brzuch? Nie, jeżeli podejdzie się do odchudzania z głową i planem.

Dieta jako podstawa – leczenie otyłości

Można sądzić, że obranie dla siebie diety, która pomoże schudnąć, będzie tożsama z rezygnacją z wielu produktów spożywczych czy nawet całym grup składników – nic bardziej mylnego. Dieta stanowi podstawę w procesie odchudzania, ale pod żadnym pozorem nie może równać się głodówce! Bo choć pozwala to stracić na wadze, traci się głównie wodę i masę mięśniową, nie zaś tkankę tłuszczową. Do tego głodówka często wiąże się z licznymi niedoborami cennych witamin i minerałów, co może prowadzić do chorób.

Jak powinna wyglądać dieta, by odchudzanie było skuteczne? Najważniejsze to dostarczenie z pokarmu mniejszej ilości energii, niż jest potrzebna do funkcjonowania w ciągu dnia – czyli stworzenie deficytu kalorycznego. Wystarczy spożywać około 200-300 kilokalorii dziennie mniej, by zauważyć różnicę. Poza tym na talerzu powinny głównie znajdować się warzywa i owoce. Należy sięgać po produkty bogate w błonnik pokarmowy – przede wszystkim płatki owsiane – oraz białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone, które zapewnią energię na dłużej.

Decydując się na dietę, należy zadbać o to, by była kolorowa i spożywane były produkty, które się lubi. Jeżeli nie przepada się za szpinakiem, za to lubi brokuły, to warto sięgać często po to drugie. Nie trzeba również całkowicie rezygnować ze słodyczy – w końcu każdy może mieć na nie ochotę – lecz wybierać lub też samemu tworzyć ich zdrowsze wersje. I nie należy mieć wyrzutów sumienia, jeżeli zje się batonika – to tylko jeden batonik wśród wielu zdrowych posiłków.

Odpowiednie ćwiczenia

Dieta to jedno, jednak ciało, z którego znikają nadmiarowe kilogramy, nie traci swojej skóry, trzeba więc zadbać o to, by była jędrna. Na to sposobem są ćwiczenia – nie trzeba od razu biec na siłownię i wykupywać karnet na rok z góry. Na dobry początek dobrze zacząć od ćwiczeń cardio, jak spacery, jazda na rowerze czy bieganie, a później dołączyć ćwiczenia siłowe, które wykonywać można w domu czy na siłownię „pod chmurką”.

Ćwiczenia pomogą nabrać siły i podkreślić mięśnie, jak też wyraźnie – w przypadku kobiet – zaznaczyć talię. Oczywiście należy zadbać o to, by wykonywać odpowiednie ćwiczenia na każdą partię ciała. W przypadku brzucha trzeba wyjść poza robienie tradycyjnych brzuszków, bo nawet jeżeli powtórzeń będą setki, niekoniecznie uzyska się oczekiwany efekt. Jakie będą dla niego najlepsze? Takie, które pozwolą spalać tłuszcz najintensywniej oraz będą odpowiadały osobistym preferencjom – jak w przypadku jedzenia nie warto katować się ćwiczeniami, które nie stanowią frajdy.

Najlepsze dla brzucha będzie połączenie ćwiczeń jak bieganie i pływanie z ćwiczeniami siłowymi, które „odbiją się” dobrze na całej sylwetce.