Ćwiczenia oddechowe przed wystąpieniem

Zalety ćwiczeń oddechowych polegają na ich zdrowotnych właściwościach. Zwiększają pojemność płuc, dotleniają komórki i wprowadzają harmonię. Okazuje się, że trenowanie oddechu może także bardzo dobrze wpłynąć na nasze zdolności oratorskie. Jak? Sprawdźcie!

Oddychajcie przeponą i mówcie głośno – korekta oddechu

Czy wiecie, że aktorzy na scenie nie oddychają tak samo, jak wy? Śpiewacy operowi, muzycy z waszego ulubionego zespołu czy nawet staduperzy – oni wszyscy oddychają przeponą. Dlaczego? Ponieważ oddychając przeponowo zyskują większą objętość, ponieważ powietrze wypełnia i przeponę i płuca. Taki oddech jest pełniejszy, a dzięki temu mówienie na wydechu również może trwać dłużej i być… głośniejsze. Ćwiczenia oddechu przeponowego najlepiej wykonywać na leżąco. Starajcie się, by wasza klatka piersiowa była nieruchoma, a poruszał się tylko brzuch. Możecie dodatkowo kontrolować do dłonią. Jeśli po kilku próbach będzie czuli, że opanowaliście tę technikę, spróbujcie ćwiczyć na stojąco i stopniowo do wydechu dodawajcie słowa, a następnie całe zdania.

Jak oddychać zanim weźmiemy mikrofon do ręki?

Moment przemowy na forum jest dla niektórych dość stresujący. Nawet lekka trema może sprawić, że pierwsze wypowiedziane zdania będą niezgrabne lub zabraknie wam powietrza na wypowiedzenie ich do końca bez brania wdechu. By uniknąć takiej niezręcznej sytuacji, spróbujcie nie tylko powiedzieć na głos kilka wersów, ale też zrobić serię głębokich wdechów i wydechów. Zwiększy to pojemność waszych płuc i dodatkowo wyciszy nerwy.
Ciekawym sposobem relaksacyjnym jest wciąganie powietrza nosem tylko przez jedną dziurkę, a wypuszczanie go za pomocą drugiej. Wystarczy jednym palcem przytrzymać płatek nosa przeciwnego kanaliku.

Ćwicząc oddech, rozciągamy ciało

Trening oddechowy w połączeniu z rozciąganiem to także doskonała technika na poprawienie kondycji układu oddechowego, skorygowanie postawy i zwiększenie świadomości ciała. Dwa ostatnie aspekty są niezwykle istotne w czasie wystąpień publicznych. Zatem przygotowując się do wygłoszenia rozprawki czy prezentacji wyników w pracy, zadbajmy o swoją prezencję poprzez oddechowe wygibasy. Zacznijmy od głębokich wdechów z uwzględnieniem rozłożenia szeroko ramion. Następnie wydychajmy powietrze, upuszczając je miarowo w dół. Już kilka serii tego ćwiczenia sprawi, że będziemy czuli się dotlenieni i rozluźnieni.
Bardzo podobny wariant powyższej jednostki treningowej można wykonać w pełnym skłonie w przód. Pochylając się do przodu, wciągamy powietrze, a powstając, wydychamy je. Niezwykle istotne jest, by każdy ruch był powolny i miarowy. Oddechy powinny kończyć się wraz z zajęciem danej pozycji – minie trochę czasu zanim uda nam się dobrze wymierzyć intensywność.
Teraz, kiedy wiecie, jak ważne w pracy głosem są ćwiczenia oddechowe jak ćwiczyć poszczególne partie ciała i jakich efektów się spodziewać, wasze wystąpienia publiczne będą zdecydowanie lepszej jakości.