Nadwzroczność – objawy i leczenie.

Nadwzroczność lub dalekowzroczność to powszechny problem ze wzrokiem, dotykający około jednej czwartej populacji. Osoby z nadwzrocznością bardzo dobrze widzą odległe obiekty, ale mają trudności z koncentracją na obiektach, które są blisko. Stan ten jest czasami określany jako „nadwzroczność”, a nie nadwzroczność.

Objawy nadwzroczności.

Osoby dalekowzroczne czasami mają bóle głowy lub zmęczenie oczu i mogą mrużyć oczy lub odczuwać zmęczenie podczas wykonywania pracy z bliskiej odległości. Jeśli wystąpią te objawy podczas noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, możesz potrzebować badania wzroku i nowej recepty.

Co powoduje i co to właściwie jest nadwzroczność?

Ten problem ze wzrokiem pojawia się, gdy promienie światła wpadające do oka skupiają się za siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. Gałka oczna osoby dalekowzrocznej jest krótsza niż normalnie.

Wiele dzieci rodzi się z dalekowzrocznością, a niektóre z nich „wyrastają” z tego, gdy gałka oczna wydłuża się przy normalnym wzroście.

Czasami ludzie mylą nadwzroczność ze starczowzrocznością, która również powoduje problemy ze wzrokiem bliży, ale z różnych powodów.

Leczenie nadwzroczności.

Dalekowzroczność można skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, aby zmienić sposób, w jaki promienie światła zaginają się w oczach.

Jeśli Twoja recepta na okulary lub soczewki kontaktowe zaczyna się od cyfr plus, np. +2,50, jesteś dalekowzroczny.

Być może będziesz musiał nosić okulary lub soczewki przez cały czas lub tylko podczas czytania, pracy na komputerze lub wykonywania innych prac z bliska.

Wybierając okulary do korekcji dalekowzroczności, wybierz asferyczne soczewki o wysokim indeksie — szczególnie w przypadku mocniejszych korekcji. Soczewki te są cieńsze, lżejsze i mają cieńszy, bardziej atrakcyjny profil. Soczewki asferyczne zmniejszają również powiększony wygląd oczu, które często powodują nadwzroczność.

Należy jednak pamiętać, że soczewki asferyczne o wysokim indeksie odbijają więcej światła niż standardowe soczewki plastikowe. Aby uzyskać najlepszy komfort i wygląd, upewnij się, że soczewki mają powłokę antyrefleksyjną, która eliminuje rozpraszające odbicia soczewek.

Soczewki asferyczne o wysokim indeksie dla dzieci powinny być wykonane z lekkiego poliwęglanu, aby zapewnić najwyższy komfort i odporność na uderzenia.

Również soczewki fotochromowe, które automatycznie przyciemniają się w odpowiedzi na światło słoneczne, są wysoce zalecane dla dzieci i każdego, kto spędza dużo czasu na świeżym powietrzu.

Chirurgia refrakcyjna, taka jak LASIK lub CK, to kolejna opcja korekcji nadwzroczności. Operacja może zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Procedury badawcze obejmujące implanty rogówki mogą być w przyszłości opcją korekcji nadwzroczności.