O czym zapominamy, gdy chcemy schudnąć?

Czasami przychodzi taki moment, w którym patrzymy w lustro i decydujemy – musimy schudnąć. Najlepiej jak najszybciej i jak najefektywniej. W pełnej mobilizacji wykupujemy karnet na siłownię albo wyszukujemy ćwiczenia, które możemy wykonać w domu. Dodatkowo, ograniczamy spożycie jedzenia. Słodyczy, pieczywa, makaronów, a najchętniej zaczęłybyśmy oddychać samym powietrzem, aby tylko jak najszybciej osiągnąć wymarzony cel w postaci utworzonej już w swoich myślach – idealnej figury. Jednak, zanim podejmiemy tak radykalne kroki powinnyśmy najpierw zapoznać się z ich możliwymi konsekwencjami i tym, czy aby na pewno są dla nas dobre.

Spadek motywacji

Każdy, nawet najbardziej zmotywowany człowiek po nagłej zmianie nawyków żywieniowych oraz całego stylu życia, w końcu powie: dość. Taka już jest nasza natura. Potrzebujemy czasu, aby wprowadzane przez nas zmiany nie były dla nas bardzo odczuwalne. Tylko dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. To jeden z powodów, dla których tak często nie udaje nam się osiągnąć założonych celów. Odchudzanie wymaga czasu. Co więcej, każdy element, który do niego prowadzi wymaga czasu. Nie należy rzucać się od razu na głęboką wodę. Zacznijmy od spacerów, ograniczenia cukru, picia większej ilości wody, aby w momencie, gdy stanie się to dla nas całkowicie naturalne zwiększać aktywność fizyczną i bardziej modyfikować swoją dietę. Pamiętajmy, że w odchudzaniu istotne jest też przede wszystkim nasze zdrowie, nie przekraczajmy więc granic naszego organizmu.

Efekt jojo

Wprowadzenie nagłych zmian żywieniowych w naszym życiu nawet jeśli przyniesie skutek może spowodować później powrót kilogramów. Jest to przede wszystkim wynik tego, że po osiągnięciu celu często decydujemy się na powrót do poprzednich nawyków żywieniowych. Aby utrzymać odpowiednią wagę nie możemy nagle chudnąć, ponieważ na każdą zmianę organizm zareaguje ze wzmocnionym efektem. Rygorystyczna dieta wyrządza dużo szkód powodując, że powrót do prawidłowego odżywiania może być katastrofalny w skutkach.

Ćwiczenia również są istotne

Odchudzanie nie polega jedynie na diecie. Pamiętaj, że regularne ćwiczenie mięśni nie tylko poprawi twoją kondycję, ale również ładnie wymodeluje ciało. Na początek możesz zacząć od spacerów lub kilku minut ćwiczeń dziennie. Nie muszą być to nawet ćwiczenia bardzo angażujące, dopasuj je do siebie. Jeżeli nie lubisz robić brzuszków zastąp je innym ćwiczeniem. Możesz się rozciągać, skakać na skakance lub tańczyć. Dopóki chcesz wymodelować swoje ciało, ale bez uwidocznienia jego mięśni to każda aktywność będzie odpowiednia. Ćwiczenia są szczególnie istotne w procesie odchudzania ponieważ nie tylko przybliżają cię szybciej do oczekiwanego efektu, ale przede wszystkim sprawiają, że będzie on widoczny. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nawet posiadając wymarzoną wagę twoje ciało może odbiegać od wcześniejszych wyobrażeń. Dzieje się tak wtedy, gdy nie doceniamy ćwiczeń i tego, w jak dużym stopniu sprawiają, że nasze ciało jest jędrne i smukłe.