Kredyt skrojony na miarę

Kredyt skrojony na miarę

Stojąc przed zadaniem wyboru odpowiedniego kredytu często najpierw chcemy porównać różne oferty banków dostępne w danej chwili. Nic w tym dziwnego, to właśnie od tego zależy ile faktycznie będziemy mieli do spłaty. Warto więc dowiedzieć się wcześniej na co zwracać uwagę przy jego wyborze oraz dobrze zaplanować swój budżet.

Określenie swoich możliwości

Przed zapoznawaniem się z ofertą kredytów w danych bankach powinniśmy najpierw zastanowić się jaka minimalna kwota jest nam potrzebna oraz ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę przyszłych rat bez nadmiernego obciążenia naszego portfela. To właśnie od tego zależeć będzie na jaki okres czasu konieczne będzie rozłożenie kredytu. Pamiętać należy, że im krótszy okres spłaty, tym zazwyczaj mniej mamy w sumie do zwrotu więc powinniśmy ubiegać się o pożyczkę dokładnie takiej kwoty, która jest nam potrzebna. Wzięcie większej dodatkowo nas niepotrzebnie obciąży. Dopiero po takich rozważaniach powinniśmy zacząć porównywanie ofert w różnych bankach.

Parametry, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Z punktu widzenia kredytobiorcy istotne jest nie tylko oprocentowanie, jak starają się sugerować reklamy, ale przede wszystkim to, ile faktycznie będzie ponosić on kosztów. Warto więc wziąć pod uwagę parametr określany jako RRSO. Pod tym skrótem kryje się Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Uwzględnia ona wszystkie koszty, które zawierają się w kosztach kredytu. Istnieją bowiem koszty dodatkowe takie jak prowizja czy ubezpieczenie, a każdy bank może pobierać różne opłaty. Parametr ten ma na celu umożliwić szybkie porównanie różnych kredytów. Należy jednak z jego pomocą porównywać jedynie takie, których kwota i harmonogram spłaty są takie same. W takim przypadku niższe RRSO oznacza korzystniejszą ofertę. Wysokość tego parametru możemy obliczyć również samodzielnie, najlepiej do tego celu wykorzystać internetowy kalkulator RRSO. Jednak jeżeli porównujemy kredyty o różnych parametrach powinniśmy znaleźć informację o całkowitym koszcie kredytu, która wskaże nam ile dokładnie będziemy musieli spłacić.

Pomoce do zaznajamiania się z kredytami

Do szybkiego określenia ponoszonych przez nas kosztów możemy wykorzystywać specjalnie stworzone do tego celu kalkulatory kredytowe. Najczęściej używany jest kalkulator rat kredytowych, który w szybki sposób umożliwi nam uzyskanie odpowiedzi na to, ile będzie wynosić nasza rata w określonym wariancie kredytowym. Kalkulator kredytowy nie jest jednak jedynym narzędziem umożliwiającym nam zapoznanie się z zależnościami między parametrami kredytów. Warto korzystać również z internetowych rankingów, które są bardzo często aktualizowane i przedstawiają nam najlepsze oferty w danym okresie czasowym. Poza tym, do porównywania kredytów powinniśmy wykorzystywać zwłaszcza stworzone specjalnie do tego celu porównywarki, które to za pomocą kilku kliknięć pomogą nam w wybraniu odpowiedniej dla nas, korzystniejszej oferty. Korzystanie ze wszystkich tych rozwiązań umożliwi nam świadome wybranie najlepszego kredytu.