Luthier – czym zajmuje się lutnik?

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej słyszy się o lutnikach, jednak nie brakuje na rynku fachowców, tacy jak ci z luthier. W przeszłości lutnicy zajmowali się głównie konstruowaniem oraz budową narzędzi strunowych, takich jak lutnie, skrzypce, czy gitary. Dziś sporadycznie się tym zajmują, jednak bardzo często możemy ich spotkać jako osoby, które zajmują się naprawą oraz konserwacją naszych instrumentów muzycznych. Czy słyszałeś kiedyś o takim zawodzie? Chciałbyś się nieco więcej dowiedzieć na jego temat? Jesteś we właściwym miejscu. Poznaj sylwetkę współczesnego lutnika i sprawdź, jak może pomóc ci na co dzień.

Lutnik – czym zajmował się kiedyś?

Kiedyś lutnicy zajmowali się głównie budową oraz konstruowaniem sprzętu muzycznego. Jak sama nazwa wskazuje ich głównym zajęciem było konstruowanie lutni. Dziś specyfika ich pracy mocno się zmieniła i lutnicy przede wszystkim stawiają na naprawę oraz konserwację instrumentów. Statystycznie rzecz ujmując ich głównym zadaniem jest naprawa oraz regeneracja różnego rodzaju gitar.

Czym zajmuje się współczesny lutnik

Współczesny lutnik to pasjonat sprzętu gitarowego. Wie wszystko na temat gitar, wie jak je naprawiać oraz co zrobić, aby instrumenty pozostawały w nienaruszonym stanie przez długie lata. Współcześni lutnicy cechują się również dużą interdyscyplinarnością, ponieważ nie zamykają się jedynie na jeden rodzaj gitary. Dzisiejsi lutnicy doskonale radzą sobie zarówno z gitarami akustycznymi, czy klasycznymi, jak i elektrycznymi i basowymi. Dodatkowo, potrafią również we właściwy sposób zająć się również uszkodzonym sprzętem gitarowym.

Jakie są cechy dobrego lutnika?

  1. Dokładność

  2. Sumienność

  3. Doświadczenie

  4. Zamiłowanie do pracy

  5. Precyzyjność

Jak znaleźć dobry zakład lutniczy i czym kierować się przy wyborze – informacje

Znalezienie dobrego lutnika w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim należy kierować się opinią znajomych oraz opinią innych osób odwiedzających zakład lutniczy w twojej okolicy.