Jak zrobić meble z płyty OSB – tutorial

Płyty OSB to materiały, które coraz częściej wykorzystywane są w budownictwie, wykończeniach wnętrz, a także w branży meblowej. Płyty OSB to kompozytowa płyta płaskoprasowana, która w ponad 90% składa się z wiór sprasowanych ze sobą i sklejonych za pomocą wodoodpornej żywicy syntetycznej.

Płyty OSB (z ang. Oriented Strand Board) to materiał drewnopochodny występujący w wersjach jedno – lub wielowarstwowych. Tworzone są w wyniku użycia wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, co powoduje sprasowanie prostokątnych, wyselekcjonowanych i równych w swojej długości wiórów – przeważnie świerkowych lub sosnowych.

Płyty wiórowe są znakomitą alternatywą dla drewna, gdyż są zdecydowanie tańsze, a do tego lżejsze, wymagają też jedynie minimalnej obróbki, co znacznie ułatwia montaż. Płyty OSB pozbawione są również problematycznych sęków. Dzięki temu z łatwością można samodzielnie stworzyć własne meble z płyty OSB.

Do wykonania mebli z płyty OSB wystarczy kilka podstawowych narzędzi i akcesoriów. Szykując się do pracy należy upewnić się, że ma się pod ręką wyrzynarkę z brzeszczotem (to pomoże precyzyjnie ciąć drewno), paczkę gwoździ i wkrętów do drewna, a także wiertarko – wkrętarkę. Może przydać się (ale nie musi!) również pilarka stołowa i gwoździarka.

Najprostszym do stworzenia meblem będzie stół warsztatowy. Do jego konstrukcji przyda się z pewnością nieco grubsza (minimum 22 milimetry) płyta OSB – 3, która jest odporna na uszkodzenia i wilgoć. Prace nad stołem roboczym należy rozpocząć od wykonania stelażu. Do tego świetnie posłużą drewniane kantówki w szerokości 70 mm x 70 mm. Jeśli jednak wolimy, aby stół był nieco lżejszy, lepiej wykorzystać do tego również płyty OSB.

Podczas prac lepiej nie ograniczać się w użyciu gwoździ czy wkrętów, gdyż to one odpowiadają za stabilność całej konstrukcji oraz jej wytrzymałość. Gdy stelaż będzie już gotowy, pora za stworzenie do niego nóg. Najłatwiej wykorzystać do tego czterech kantówek 70 mm x 70 mm o dokładnie takiej samej długości.

Tak stworzone nogi należy dokręcić do stelażu za pomocą wkrętów i następnie zbić je gwoździami. Do tak przygotowanej konstrukcji mocuje się odpowiednio przyciętą wcześniej płytę OSB, która pełnić będzie rolę blatu. Ważne jest, aby pilnować by wkręty nie wystawały ponad powierzchnię blatu stołu.