Jak leczyć stan zapalny ścięgna Achillesa?

Stany zapalne ścięgna Achillesa mogą powodować dokuczliwy ból nad piętą podczas chodzenia, obrzęk lub ból łydki. Zapalenie ścięgna dotyka osób w różnym wieku, jednak najczęściej spotyka osoby starsze i sportowców, głównie biegaczy, którzy doprowadzają do nadmiernego przeciążenia. Przy takich urazach często stosuje się ortezę na stopę, która łagodzi nieprzyjemne objawy i zapewnia stabilizację. Sprawdź, jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa!

Unikaj nadmiernego obciążania ścięgna Achillesa!

Przy każdym zapaleniu i urazie więzadeł stawu skokowego, w tym zapaleniu ścięgna Achillesa należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci jedną lub kilka opcji leczenia. Wśród nich najważniejszy jest odpoczynek i unikanie nadmiernego obciążania ścięgna Achillesa. Ograniczenie aktywności fizycznej i ćwiczeń wymagających dużego napięcia ścięgna z pewnością złagodzi dolegliwości bólowe i przyspieszy gojenie. W ograniczeniu aktywności może Ci pomóc orteza na stopę.

Leczenie farmakologiczne i fizjoterapia

Lekarz może przepisać tabletki, maści oraz żele przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomogą złagodzić ból i zapobiegną dalszemu stanowi zapalnemu. Duże znaczenie ma także dieta bogata w kolagen i kwasy Omega-3. W niektórych przypadkach może zalecić inne metody leczenia, takie jak terapia ultradźwiękowa i laserowa czy fala uderzeniowa, które mogą pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny.

Fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie nóg i łydek w celu zmniejszenia obciążenia ścięgna Achillesa oraz poprawy krążenia krwi w okolicy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie bólu i przyspieszenie gojenia są również masaże obolałego miejsca i przyłożenie lodu, który zmniejszy obrzęk.

Orteza na stopę

Lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych albo ortezy na stopę. Taki stabilizator ścięgna Achillesa złagodzi objawy, zapewni stabilizację i pomoże zmniejszyć obciążenie ścięgna Achillesa – zauważa przedstawiciel sklepu medycznego dobrysklepmedyczny.pl, w którym znajdziemy sprzęt ortopedyczny renomowanych marek.

Profesjonalny i bezpieczny sprzęt ortopedyczny pomoże Ci zapewnić najlepsze efekty w czasie rehabilitacji kończyny dolnej. Pamiętaj, aby stanu zapalnego ścięgna Achillesa nie leczyć na własną rękę. Przy każdym zapaleniu i urazie należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci Ci najlepszą opcję leczenia.