Jak wybrać najlepsze zwierzę dla swojej rodziny?

Wiele osób marzy o tym, aby w swoim domu mieć jakiegoś pupila. Poniekąd jest to chęć obcowania z naturą, a częściowo sposób na nudę, samotność, czy nowe zainteresowania. Najwięcej Polaków, jako pupila domowego wybiera dla siebie psa lub kota. Są to zwierzęta, które cieszą się największym zainteresowaniem, ale i na temat których wiemy najwięcej.

Większość dorosłych Polaków miało w swoim życiu jakieś zwierzę. Najczęściej był to właśnie pies lub kot. Jeśli nawet nie mieszkał z nami w domu, to każdy miał babcię, ciocię czy przyjaciół, którzy mieli takie zwierzę. Dzięki temu każdy z nas miał jakiekolwiek doświadczenia z psem lub kotem i zna podstawy, w jaki sposób należy opiekować się nimi. Dodatkowo, mnóstwo informacji umieszczanych w internecie czy telewizji sprawia, że każdy ma do nich dostęp. To sprawia, że podstawowa opieka nad takimi zwierzętami nie jest zbyt trudna i większość z nas jest w stanie poradzić sobie z takim zadaniem.

Najczęściej decydujemy się na zakup lub adopcję, jednak rzadko pod uwagę bierzemy dorosły psy czy koty. Zwykle to małe kocięta lub szczeniaki podbijają nasze serca, sprawiając, że to właśnie na nie pada nasz wybór. Zwykle dorosły pies nie jest już tak uroczy, jak młodziutkie psie czy kocie dziecko. To sprawia, że dorosłe zwierzęta mają znacznie mniejszą szansę na dom i kochającą rodzinę. Z wielką szkodą dla tych dorosłych zwierząt, które najczęściej są wspaniałymi i bardzo wiernymi towarzyszami, jednak nie miały okazji sprawdzić się w tej roli, bądź z jakiegoś powodu straciły swoje rodziny. Pamiętajmy, że zarówno koty, jak i psy to bardzo wdzięczne i wspaniałe zwierzęta, bez względu na ich wiek. Tak samo szczeniaki i kociaki, jak i dorosłe psy czy koty mogą dać nam wiele radości i szczęścia, choć każde na swój sposób.

Należy także wiedzieć, że każdym zwierzęciem trzeba opiekować się w bardzo konkretny sposób. Pies wymaga od nas, abyśmy wychodzili z nim na spacery kilka razy dziennie. Kot natomiast nie potrzebuje w ogóle spacerów, a swoje potrzeby załatwia w kuwecie. Człowiek nie bardzo ma na to wpływ i raczej ciężko jest nauczyć psa, aby swoje potrzeby fizjologiczne załatwiał wyłącznie w kuwecie umieszczonej w domu. Tak samo ciężko nam będzie nauczyć kota, aby tego w domu nie robił i za każdym razem wychodził na spacer, aby tam załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli nie jesteśmy przygotowani na wychodzenie z psem na spacer, bez względu na to, jaka akurat jest pogoda, lepiej wybierzmy inne zwierzę. Jeśli natomiast planujemy częste spacery ze swoim pupilem, kot może okazać się ich nienajlepszym towarzyszem. Z tego względu należy bardzo dokładnie przemyśleć swój wybór i stawiać na zwierzę, które najlepiej do nas pasuje. Wówczas nasza satysfakcja z życia z takim pupilem będzie znacznie większa. Pamiętajmy także, że nie tylko szczeniaki i kociaki mogą dać nam radość. Przygarnięcie dorosłego kota lub psa może okazać się równie wspaniałą decyzją, zarówno dla wszystkich członków rodziny, jak i samego zwierzaka.