Wyniszczające emocje – jak je okiełznać?

Stres jest jednym z tych czynników, przez które nasze życie staje się wyjątkowo trudne, a nasze zdrowie podupada. Ma to związek przede wszystkim z faktem, że ciężko jest nam sobie radzić w stresujących sytuacjach. Jeśli jest ich zbyt wiele, a my mamy problem z odnalezieniem się w nich, bądź kiedy stres trwa zbyt długo, zaczyna mieć na nas destrukcyjny wpływ.

Obecnie, psychologia skupia się przede wszystkim na tym, by pomagać ludziom radzić sobie w stresujących sytuacjach. Nie zawsze wiemy, jak rozładować negatywne emocje i dać im upust. Często zdarza się, że próbujemy zatrzymać w sobie negatywne emocje, które wyniszczają nas psychicznie. Tym bardziej powinniśmy nauczyć się, jak sobie radzić w takich przypadkach i jak unikać negatywnych skutków stresu. Okazuje się, że taka umiejętność może ochronić nas przed wieloma negatywnymi konsekwencjami, jakie niesie za sobą długotrwały stres.

W Polsce możemy zauważyć, że coraz więcej osób poszukujemy pomocy w radzeniu sobie ze stresem u specjalisty. Dobry psycholog rzeczywiście może nam pomóc poradzić sobie ze stresem i jego destrukcyjnymi skutkami, jednak musimy sami zdecydować, że chcemy z takiej fachowej pomocy skorzystać. Niestety, nie zawsze potrafimy się zdecydować na tak trudny krok. W przeświadczeniu wielu osób pójście do psychologa uznawane jest za coś niedobrego, przejaw słabości, czy choroby psychicznej. Nic bardziej mylnego. Psycholog jest w stanie pomóc nam w wielu sytuacjach i skorzystanie z takiej pomocy nie oznacza, że jesteśmy słabi, nie potrafimy sobie poradzić w życiu, czy też uznawani jesteśmy za osoby psychicznie chore. Ponadto, choroby psychiczne również dzielą się na wiele różnych jednostek chorobowych. Jeśli nawet ktoś cierpi z powodu choroby psychicznej nie oznacza to, że jest gorszy od innych, czy nie zasługuje na normalne życie.

Psychologia jako nauka znacząco rozwinęła się w ostatnich latach, a rosnąca świadomość ludzi sprawia, że coraz większa liczba osób decyduje się skorzystać z fachowej pomocy, bez obaw o opinię innych osób na swój temat. Kiedyś pójście do psychologa wiązało się z odrzuceniem przez wiele osób, mogło grozić wykluczeniem społecznym. Jednak obecnie pogląd zupełnie zmienił się. Osoby, które korzystają z pomocy psychologa nie są postrzegane w negatywny sposób, ale bardziej otaczane wsparciem. Dzięki temu, osoby cierpiące, mające faktycznie duże problemy i wymagające pomocy profesjonalisty nie boją się prosić o tą pomoc. To sprawia, że wielu osobom udaje się pomóc. Nie uciekają przed problemami w alkohol czy inne używki. Uczą się radzić sobie ze stresem, smutkiem, czy innymi emocjami, które mogą wpływać na nas w negatywny sposób. Psycholog pomaga w tym i podpowiada, jakie metody radzenia sobie z ciężkimi sytuacjami w życiu są najlepsze. Dodatkowo, wsparcie społeczeństwa może sprawić, że znacznie chętniej będziemy mówić o swoich emocjach i kłopotach, dowiemy się, w jaki sposób się z nimi uporać, jak również nie będziemy się obawiać korzystania z pomocy psychologa zawsze, gdy będzie to dla nas konieczne.