Czy seplenienie można wyleczyć?

Seplenienie to jedna z najczęściej występujących wad wymowy, która może pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Seplenienie może wynikać z nabytych trudności z wymawianiem pewnych głosek, ale też może się pojawiać na skutek nieprawidłowego rozwoju narządu mowy. Czy seplenienie da się wyleczyć? Na czym polega terapia? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, w którym odpowiadamy na te pytania.

Czym jest seplenienie i na czym polega leczenie?

Seplenienie to wada wymowy, w wyniku której dana osoba doświadcza trudności w wypowiadaniu pewnych głosek i wyrazów. Niekiedy pojawia się też problem w rozumieniu mowy. Seplenienie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak uszkodzenie mózgu, choroby neurologiczne, urazy czy też trudności rozwojowe. Seplenienie może mieć też różny stopień nasilenia i może dotyczyć odmiennych aspektów języka, takich jak mowa, rozumienie czy pisanie.

Co więcej, osoby z seplenieniem mogą mieć też trudności z formułowaniem zdań i wypowiadaniem się, co często niekorzystnie wpływa na ich samopoczucie i stan psychiczny. W takim przypadku warto skorzystać z terapii logopedycznej. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór pomocy terapeutycznych w formie książek i historyjek obrazowych, które można kupić w sklepie internetowym Komlogo.

Z jakich materiałów warto korzystać podczas terapii seplenienia?

Terapia seplenienia obejmuje między innymi korzystanie ze specjalnych pomocy w formie gier logopedycznych, programów komputerowych i materiałów wyrazowo-obrazkowych. Są to pomoce, które pozwalają na zdiagnozowanie seplenienia, ale też są przydatne podczas terapii schorzenia. Materiały logopedyczne są najczęściej używane w przypadku dzieci.

Podczas pracy z logopedą dziecko może rozwijać umiejętności głosowe i wzbogacać swoje słownictwo. Ponadto w trakcie terapii dziecko uczy się rozpoznawania głosek w wyrazach, rozróżniania wyrazów i umiejscawiania głosek w wyrazach. Dodatkowo poprawia swoje zdolności pamięciowe, koncentrację i artykulację. Z kolei w przypadku osób dorosłych w trackie terapii seplenienia często korzysta się ze specjalnych książek, w których można znaleźć ćwiczenia usprawniające mowę. Systematyczna praca nad wadą wymowy może skutecznie wyleczyć seplenienie.