BMI (body mass index) – co mówi o zdrowiu człowieka?
Wskaźnik BMI, to liczba, która po przyrównaniu do wartości w tabeli klasyfikacyjnej, mówi nam o prawidłowości naszej masy ciała. Ponadto, obliczanie BMI, to pierwszy krok, żeby dowiedzieć się o ryzyku wystąpienia chorób. Ponieważ jest to bardzo prosta zależność, biorąca pod uwagę jedynie masę ciała i wzrost człowieka, nie zastąpi w żadnym przypadku kompleksowej diagnostyki. Analizując wynik, należy mieć na względzie, że z wiekiem, prawidłowe BMI może nieznacznie odbiegać od normy (18,5-24,99kg/m2). Ponadto, wskaźnik nie jest miarodajny u dzieci oraz kobiet w ciąży. Ekstremalne przypadki to kulturyści, gdzie sporo masy ciała stanowią mięśnie (BMI będzie naturalnie wyższe). Po drugiej stronie są lekkoatleci, smukli i wysocy, u których BMI bywa niskie, a wcale nie świadczy to o niedowadze.
Co oznacza BMI powyżej normy?
Obliczanie BMI, zwykle jest bardziej stresujące dla osób tęgich. I faktycznie, wysoki wskaźnik jest na ogół powodem do większych zmartwień niż niski. WHO uznało indeks na poziomie 25, jako graniczny, powyżej którego mówimy już o nadwadze. Niestety, wzrasta wtedy również ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących otyłości. Przy BMI pomiędzy 30 a 34,99 (otyłość I stopnia), ryzyko to określa się już jako wysokie. Dla wskaźnika w granicach 35-39,99 (otyłość II stopnia) – ryzyko wystąpienia chorób jest bardzo wysokie. Powyżej BMI 40 (otyłość II stopnia – chorobliwa), mamy ekstremalny poziom ryzyka. Najczęściej występujące schorzenia, przy wysokim wskaźniku BMI, to cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i żołądka, a także układu kostno-stawowego.
Co oznacza BMI poniżej normy?
Prawidłowe BMI mieści się pomiędzy 18,5 a 24,99 – oczywiście z uwzględnieniem powyżej opisanych przypadków. Wskaźnik poniżej 18,5 w tabeli klasyfikacyjnej dla osób dorosłych, interpretowany jest ogólnie jako niedowaga. Bardziej szczegółowo: poniżej 16 mamy wygłodzenie, 16-16,99 – wychudzenie, pomiędzy 17 a 18,49 – niedowaga. Oczywiście, ryzyko chorób związanych z otyłością, jest tutaj minimalne, jednak mówi się o innych problemach zdrowotnych . W szczególności, u osób starszych, BMI poniżej 25 wiązać się może z tzw. zespołem słabości i większym ryzykiem śmierci.