Niełatwy wybór dla przyszłych rodziców

Wieść o narodzinach potomka to wielka radość dla jego rodziców i najbliższych, jednak czas oczekiwania wiąże się nie tylko z dbaniem o zdrowie dziecka i matki, kompletowaniem wyprawki, ale również podjęciem ważnej decyzji – jak dziecko zostanie nazwane? Często jest to zależne od kilku czynników, a nim dokonany zostanie wybór, przejdzie się przez wiele bitew.

Imię pasujące do osobowości

Sposobów na wybór imienia dla dziecka jest naprawdę wiele.

Choć może wydawać się zbyt wczesne, wybierając imiona męskie i żeńskie, zanim poznana zostanie płeć dziecka, wielu rodziców stara się znaleźć takie, które będzie określało daną osobowość. Imię określać ma cechy charakteru takie jak odwaga, cechy przywódcze, posłuszeństwo. Trudno jest określić, jakie dziecko będzie, gdy się urodzi i zacznie wystarczająco dobrze komunikować się ze światem, mimo to dla niektórych jest to forma ukierunkowania tego, jak dziecko powinno być lub będzie wychowywane.

Czasami w wyborze konkretnego imienia chodzi o przesłanie, jakie ze sobą niesie. Na przykład żeńskie imię Zofia oznacza mądrość, zaś męskie Mateusz to pewność siebie i odwaga. Tak nadane imię może być łatwe do rozczytania, czym kierowali się rodzice, jednak nie jest w stanie zapewnić, że dziecko posiądzie takie cechy.

By mogło świętować

Niektóre osoby, wybierając imię, kierują się listą imienin – sprawdzają, które pojawiają się najczęściej i będą niosły ze sobą powód do świętowania.
Bowiem imieniny to bardzo popularny w Polsce zwyczaj – czasami hucznego – świątecznego obchodzenia dnia świętego lub błogosławionego z kalendarza liturgicznego. Zwyczaj ten, poza Górnym Śląskiem i Kaszubami, jest obecny w Polsce, jak i innych europejskich krajach takich jak między innymi Rosja, Bułgaria, Szwecja, Grecja. Gdy wypadają imieniny, składa się solenizantowi życzenia i wręcz prezent. Im częściej wypadają imieniny, tym solenizant liczyć się może z większą ilością życzeń. Czasami jednak wybiera się datę imienin przypadającą najszybciej po urodzinach. Czy to dobry sposób na wybór imienia dla dziecka? Sprawdzi się, jeżeli chce się, by dziecko obchodziło urodziny i imieniny tego samego dnia, na przykład Marcin urodzony 11 listopada obchodzi oba święta jednocześnie, jednak nie jest to powód, który bardzo powinno się kierować w przypadku szukania imienia.

Zgodnie z rodzinną tradycją

W wielu domach wciąż żywa jest rodzinna tradycja przekazywania imienia, gdzie to ukochana babcia dzieli imię z prawnuczką czy też lubiany wujek albo dziadek wpływa na decyzję. Niektórzy w ten sposób chcą uczcić pamięć o tych bliskich, którzy wykazali się bohaterstwem czy olbrzymim sercem, komu wiele się zawdzięcza. Jednak zwyczaj ten częściej obejmuje drugie imię, kiedy to syn otrzymuje imię po ojcu lub dziadku.

Używając horoskopu

Osoby, dla których w życiu znaczenie mają astrologia i horoskop, mogą sugerować się przy wyborze imienia dla dziecka jego przybliżoną datą urodzenia, by z pomocą numerologii i horoskopu mieć to najbardziej właściwe dla niego. Ponoć sprzyja to powstawaniu pozytywnych cech charakteru oraz zapewnia korzystny układ planet w całym życiu.