Wirtualna kultura z aktorstwem

Wiele młodych osób marzy o zostanie aktorem w przyszłości. Nie trzeba marzeń spełniać po latach, można to zrobić teraz. Wirtualna kultura może być drogą do odkrycia w tobie talentu aktorskiego. Pomyśl nad wzajemnym uczeniem się międzypokoleniowego sukcesu z kulturą. Marzenia są po to aby je spełniać.

W ramach Żółtego Parasola, projektu skierowanego do młodzieży, kultura udostępnia możliwość wystąpienia w słuchowiskach radiowych. Agnieszka Bresler i Iwona Konecka proponują osobom dorosłym udział we Wrocławskim projekcie. Jak to było w 2019 roku?
Potrzebowano we Wrocławiu dorosłych, którzy chcieliby wcielić się w aktorów. Młodzież wraz z nimi nagrywała wówczas słuchowisko teatralne. Takie połączenie międzypokoleniowe jest na wagę złota, wiele uczy, zarówno młodzież jak i osoby dorosłe. Kilka uśmiechów i miłych gestów. Parę przyjemnych chwil wspólnie spędzonych może owocować nie tylko wspaniałym projektem kulturalnym, efektami i chęciami na przyszłość. Międzypokoleniowe przyjaźnie wiele uczą i wspierają w realizowaniu marzeń.

Aktorstwo to nie tylko ciało, gesty i wizerunek. To przede wszystkim głos. Wszelkiego rodzaju projekty kulturalne rozpoczynają się od ciekawego spotkania informacyjnego. Wraz z młodzieżą, osoby dorosłe dyskutują nad scenariuszami, reżyserią, emisją głosów oraz nagrywaniem całości. Pewne umiejętności są zależne od osób włączonych do projektów, chociaż młodzież wiele potrafi. Prace nad projektem kulturalnym związanym ze słuchowiskiem radiowym, trwają zazwyczaj dwa miesiące.
Pierwsze spotkanie w ramach projektów kultury jest związane też z pierwszą próba oswojenia się z nagraniami i mikrofonem. Warto sięgać po teksty znakomitych polskich autorów, takich jak Różewicz. Jego utwór o zapinaniu pasów w samolocie można czytać na różne sposoby. Dlatego projekt staje się inspirujący, może to być: radość, gniew, zdziwienie, przerażenie, znudzenie, smutek czy romantyzm. Być może i ty odkryjesz w sobie talent uczestnicząc w projektach kulturalnych.
Dobrą zabawą dla rozluźnienia na początku każdego projektu kulturalnego jest przeczytanie jednego, tego samego, zdania przez każdego uczestnika. Oczywiście można losować style, żeby uczyć się aktorstwa. Radiowym aktorem może zostać każdy, kto ma chęci i trochę umiejętności. Wszystkie przecież można się nauczyć. To wspaniała przygoda międzypokoleniowa.

Wrocław to piękne miasto, które rozwija się z roku na rok. Nie tylko infrastruktura potrzebuje finansowania. Również kultura, dlatego tego rodzaju projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Poza zdobywaniem finansowania, projekty kulturalne wyłaniają ogromne talenty artystyczne. Edukacja artystyczna jest mocno związana z działalnością regionalną danego miasta, szczególnie przedsięwzięciami kulturalnymi. Dzieci i młodzież mają całe życie przed sobą, warto żeby odkryły zainteresowania i swoje predyspozycje jak najwcześniej. To umożliwi odpowiednie kształtowanie ich postaw, charakteru, umiejętności i wybieranie dobranych profili w szkołach. Osoby dorosłe to wspaniałe wsparcie w zmaganiu ze światem.