Jaki materac wybrać przy bólu pleców?

Nieprzyjemne dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa to dość powszechny problem. Wiele osób problemów bólowych doszukuje się w niewłaściwej pozycji spania, w tym również w niewłaściwie dobranym materacu. W dużej części może to być źródłem problemu, gdyż stary, zużyty, bądź po prostu źle dobrany materac nie spełnia swoich funkcji. Nie stanowi prawidłowego podparcia dla kręgosłupa.

Wiele osób stara się o zdrowy i spokojny sen doskonale wiedząc, jak ważny jest on dla naszego organizmu. Dlatego wszystkie przyczyny zaburzeń snu powinny być jak najszybciej diagnozowane i eliminowane. Do takich dolegliwości należą uciążliwe bóle pleców, barków, odcinka szyjnego. Skutecznie uniemożliwiają nocną regenerację i utrudniają codzienne życie.

Czy w przypadku problemów z kręgosłupem należy wybrać twardy materac?
Od dawna panuje opinia, że najlepsze materace dla osób z problemami kręgosłupa to te, o znacznej twardości. W rzeczywistości, twarde podłoże do spania może zapewnić nam stabilne podparcie dla całego kręgosłupa, ciała, głowy i nóg. Jednak użytkowanie bywa mało komfortowe. Z tego względu właściwy materac powinien być dostosowany do wagi osoby, która będzie z niego korzystać. W przeciwnym razie problemy ból owe mogą się pogłębiać. Ponadto, stopień twardości powinien być dostosowany do tego, w jakiej pozycji najczęściej sypiamy. Jeśli najlepszy sen jest w pozycji leżenia na plecach, powinniśmy wziąć to pod uwagę i znaleźć takie materace, które nie spowodują zbyt dużego wygięcia kręgosłupa podczas leżenia, a odcinek lędźwiowy powinien mieć zachowane swoje naturalne wygięcie. W przypadku spania na boku należy zwrócić uwagę na to, czy miednica nie jest skośnie ustawiona względem reszty ciała i czy kręgosłup tworzy linię prostą z resztą ciała.

Najlepszy sen zapewni nam takie podłoże, które będzie na tyle twarde, by odpowiednio podeprzeć kręgosłup i na tyle miękkie, by było nam wygodnie i komfortowo. Z tego względu oprócz samej twardości, powinniśmy zwrócić uwagę także na wypełnienie materaca. Na rynku spotkać najczęściej można materace z wypełnieniem z pianki lub sprężynowe. W walce z bólami pleców doskonale sprawdzają się sprężynowe, z których możemy wybrać kieszeniowe lub bonelowe. W obu przypadkach podłoże powinno mieć możliwie jak najwięcej punktów podparcia, z których każde powinno działać niezależnie od pozostałych. To zapewni nam właściwe podparcie dla całych pleców, w każdym punkcie z osobna.

Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami materacy piankowych, powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na te produkty, które wykonano z termoelastycznej pianki. Materiał ten pod wpływem ciepła, jakie wytwarza nasze ciało dostosowuje się do kształtu naszego ciała, zapewniając właściwe podparcie całemu ciału. Tego rodzaju materace są wybierane przez wiele osób, które mają bardzo dobre zdanie o tego rodzaju produktach. Szczególnie, gdy ich sen dzięki temu staje się spokojny i pozwala na pełną regenerację i wypoczynek.