Podstawa domowego pieczywa
Zakwas to podstawa wszystkich domowych wypieków. W czasie pandemii wielu z nas przygotowuje dom owe pieczywo chętnie i regularnie. Jeżeli zatem lubimy wcielać się w rolę piekarza, musimy też wiedzieć wszystko na temat domowego zakwasu – nie tylko to, jak go przygotować ale także jak dobrze go przechowywać, odświeżać i wysuszyć. Przechowywanie odświeżanie i suszenie zakwasu to bardzo ważne czynności i należy wiedzieć, jak wykonywać je poprawnie.
Przechowywanie
Domowy zakwas możemy przechowywać w lodówce, należy jednak wówczas pamiętać o kilku rzeczach. Zakwas w lodówce także musi oddychać ale nie musimy go dokarmiać tak często jak wówczas gdyby był przechowywany w temperaturze pokojowej – zakwas w lodówce bez dokarmiania wytrzyma jeden do nawet dwóch tygodni. Najlepiej przechowywać zakwas w szklanym słoiku przykrytym gazą lub lekko zakręconym. Zakwas przechowywany w lodówce zmienia swoje właściwości, może lekko zmienić konsystencję, barwę lub zapach. Nie musimy się tym jednak martwić ponieważ po odświeżeniu zakwasu i wymieszaniu, wróci on do swojej naturalnej postaci i będzie można z niego skorzystać. Natomiast gdy trzymamy zakwas w kuchni, w temperaturze pokojowej może bardzo szybko skwaśnieć a nawet pokryć się pleśnią i wówczas nadaje się już tylko do wyrzucenia.
Odświeżanie
Odświeżanie zakwasu często nazywa się także jego “dokarmianiem”. Ta dość obrazowo określana czynność to nic innego jak po prostu dosypanie świeżej mąki. Jak odświeżyć zakwas, który przechowujemy w lodówce? Trzeba zacząć od wyjęcia pojemnika z lodówki i ocieplenia go w temperaturze pokojowej. Należy także pamiętać o usunięciu wierzchniej warstwy jeśli jest brzydka. Następnie należy dodać dwie-trzy łyżki świeżej mąki i taką samą ilość wody. Po odświeżeniu trzeba odczekać około dwóch godzin aż nasz zakwas zacznie pracować. Wówczas zakwas ponownie wstawiamy do lodówki. Najlepiej odświeżać zakwas raz w tygodniu.
Suszenie
Jeżeli jednak chcemy przechowywać zakwas poza lodówką lub musimy go przetransportować, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie jego całkowite wysuszenie. Zakwas w takiej postaci można przechowywać nawet przez kilka lat i nie zepsuje się, będzie ponadto bardzo trwały i wytrzymały. Aktywny zakwas musimy rozsmarować na warstwie papieru do pieczenia i wysuszyć w temperaturze 25, maksymalnie 30 stopni C. Po wysuszeniu zakwas możemy zetrzeć na proszek. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku a gdy chcemy użyć, wystarczy wymieszać świeżą mąkę z wodą a następnie dodać jedną lub dwie łyżki sproszkowanego zakwasu. Po kilku godzinach będzie gotowy do użycia a rozpoznamy to po pojawieniu się na wierzchu małych pęcherzyków powietrza.