Flaga Polski, ale na odwrót

Jak wszyscy dobrze wiemy, flaga Polski składa się z dwóch kolorów – białego i czerwonego. Nie tylko nasz kraj posługuje się takimi barwami w swojej symbolice. Można znaleźć jeszcze kilka państw używających właśnie tych kolorów, jednak występujących w odwrotnej kolejności.

BARWY POLSKI – CO OZNACZAJĄ?

W heraldyce, czyli nauce o herbach i godłach, można wyróżnić dziedzinę o nazwie tynktura. Przypisuje ona poszczególnym kolorom konkretne cechy. Według tynktury, biała barwa w narodowej fladze oznacza czystość i nieskazitelność, z kolei kolor czerwony jest znakiem odwagi i waleczności.

ODWRÓCONA FLAGA POLSKI, CZYLI INDONEZJA I MONAKO

Odwrotną kolejność naszych barw można odnaleźć w flagach dwóch państw, jest to Indonezja i księstwo Monako.
Flaga Indonezji istnieje już około 800 lat, ale jako symbol kraju została zatwierdzona dopiero w 1945 roku – po odzyskaniu niepodległości spod japońskiej okupacji. W tym wypadku kolor biały oznacza duszę, a czerwony ciało.
Natomiast barwy we fladze Monako pochodzą od rodu panującego Grimaldi.

JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY FLAGĄ INDONEZJI A MONAKO?

To, co odróżnia te dwie flagi od siebie, to format. Skala 4:5 charakteryzuje flagę Monako, a skala 2:3 flagę Indonezji. Innym aspektem, który pozwala rozróżnić flagi jest odcień czerwieni, ta barwa we fladze Monako jest ciemniejsza, z kolei czerwień we fladze Indonezji jest jaśniejsza.

Kategoria: edukacja